Traktat o łuskaniu fasoli – Wiesław Myśliwski

Wyobraźcie sobie zalew, domki letniskowe. Stojąca woda, szum drzew z pobliskiego lasu. Zachodzi jesienne słońce. Jest szaro, ciemno, ciepło, cicho. Teraz wyobraźcie sobie, że w jednym z domków świeci się światło.

timothy-meinberg-58188-unsplash.jpg


Pukacie. Otwiera wam staruszek, zaprasza do środka. Po chwili wyciąga wór fasoli.. i zaczynacie ją łuskać. Łuskanie fasoli to tylko z pozoru prosta czynność. Dla wprawnych rąk to tylko kilka szybkich ruchów, jednak ruchy te trzeba powtarzać i powtarzać i powtarzać. A co najlepiej robi się przy łuskaniu fasoli? Opowiada. Tak więc historia ta się zaczyna.

W książce Myśliwskiego poznajemy historię życia pewnego chłopca, który dorasta w czasach drugiej wojny światowej, widzianą z perspektywy starego już człowieka.

384806-traktat-o-luskaniu-fasoliOpowiada on o swojej rodzinie, o tym jak trafił do partyzantów, gdzie i kto nauczył go grać na saksofonie. Dowiadujemy się jakich ludzi poznał, od kogo nauczył się życiowych mądrości, jak wyglądała powojenna rzeczywistość.Autor bardzo delikatnie krytykuje komunę, wplata w historię wątek Nowego Świata, pokazuje jak poszczególne jednostki odebrały tę zmianę na „lepsze”.

Ta ciepła powieść nie jest jednoznacznie smutna lub radosna.  Opowiadana jest lekkim tonem, czasem wręcz żartobliwym a jednak zawiera w sobie tyle spokoju i mądrości, że pod koniec wydaje się wręcz przepełniona żalem i pełna refleksji.

Oto kilka moich ulubionych fragmentów:

„Zależymy od pamięci jak las od drzew, a rzeka od brzegów. Powiem więcej, według mnie, stworzeni jesteśmy przez pamięć. Nie tylko my. Świat w ogóle.”

„Człowiek pamięć ma na krótsze życie. Niczyja pamięć nie jest w stanie tak długiego ogarnąć. Całe szczęście, mówi pan? Dlaczego? Że człowiek by nie zniósł aż takiej pamięci mówi pan? Że świat by się rozpadł od takiej pamięci? Możliwe.”

wieslaw-mysliwski-1

Czy pokusić się by zaliczyć „Traktat…” do książek

przegadanych? Może i tak, jednak już po fakcie mogę szczerze powiedzieć, że warto przeczytać ją do końca. Styl Myśliwskiego działa jak balsam dla zmęczonej duszy, jest jak bajki na dobranoc dla dorosłych. Łączy historię i humor, trochę polityki oraz mądrość.

3 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s