Traktat o łuskaniu fasoli – Wiesław Myśliwski

Wyobraźcie sobie zalew, domki letniskowe. Stojąca woda, szum drzew z pobliskiego lasu. Zachodzi jesienne słońce. Jest szaro, ciemno, ciepło, cicho. Teraz wyobraźcie sobie, że w jednym z domków świeci się światło.


384806-traktat-o-luskaniu-fasoliPukacie. Otwiera wam staruszek, zaprasza do środka. Po chwili wyciąga wór fasoli.. i zaczynacie ją łuskać. Łuskanie fasoli to tylko z pozoru prosta czynność. Dla wprawnych rąk to tylko kilka szybkich ruchów, jednak ruchy te trzeba powtarzać i powtarzać i powtarzać. A co najlepiej robi się przy łuskaniu fasoli? Opowiada. Tak więc historia ta się zaczyna.

W książce Myśliwskiego poznajemy historię życia pewnego chłopca, który dorasta w czasach drugiej wojny światowej, widzianą z perspektywy starego już człowieka.

Opowiada on o swojej rodzinie, o tym jak trafił do partyzantów, gdzie i kto nauczył go grać na saksofonie. Dowiadujemy się jakich ludzi poznał, od kogo nauczył się życiowych mądrości, jak wyglądała powojenna rzeczywistość. wieslaw-mysliwski-1Autor bardzo delikatnie krytykuje komunę, wplata w historię wątek Nowego Świata, pokazuje jak poszczególne jednostki odebrały tę zmianę na „lepsze”.

Ta ciepła powieść nie jest jednoznacznie smutna lub radosna.  Opowiadana jest lekkim tonem, czasem wręcz żartobliwym a jednak zawiera w sobie tyle spokoju i mądrości, że pod koniec wydaje się wręcz przepełniona żalem i pełna refleksji.

Oto kilka moich ulubionych fragmentów:

„Zależymy od pamięci jak las od drzew, a rzeka od brzegów. Powiem więcej, według mnie, stworzeni jesteśmy przez pamięć. Nie tylko my. Świat w ogóle.”

„Człowiek pamięć ma na krótsze życie. Niczyja pamięć nie jest w stanie tak długiego ogarnąć. Całe szczęście, mówi pan? Dlaczego? Że człowiek by nie zniósł aż takiej pamięci mówi pan? Że świat by się rozpadł od takiej pamięci? Możliwe.”

Czy pokusić się by zaliczyć „Traktat…” do książek przegadanych? Może i tak, jednak już po fakcie mogę szczerze powiedzieć, że warto przeczytać ją do końca. Styl Myśliwskiego działa jak balsam dla zmęczonej duszy, jest jak bajki na dobranoc dla dorosłych. Łączy historię i humor, trochę polityki oraz mądrość.

Ocena: 8/10


Informacje o książce

Tytuł:                        Traktat o łuskaniu fasoli
Autor:                       Wiesław Myśliwski
Wydawnictwo:      Znak
Data wydania:       2010
ISBN:                        9788324008919
Liczba stron:          398

3 myśli na temat “Traktat o łuskaniu fasoli – Wiesław Myśliwski

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: