Inszallah – Oriana Fallaci

Wojna. To słowo samo w oriana-fallacisobie budzi strach w wielu sercach. Jest nieuchrona, nieobliczalna. Dotyka ofiary, zmienia oprawców. Wpływa na każde istnienie w jej pobliżu. Oriana Fallaci w swojej powieści ukazuje prawie namacalny obraz współczesnej wojny .


Jako korespondentka wojenna Fallaci widziała wojnę chyba we wszystkich jej postaciach. Dzięki temu czytając Inszallach czytelnik czuje, jakby sam brał w niej udział. Opisy – czasem drastyczne, czasem wzruszające – budziły we mnie wiele uczuć, od smutku po wzruszenie, radość i gniew. Nie jest to prosta książka, choć czyta się ją niespodziewanie lekko i szybko.

Pochłaniałam stronę za stroną w nadzieji, że zaraz się dowiem113970fafb2 co stało się z moimi ulubionymi postaciami. Autorka prowadzi wiele pozornie oddzielnych wątków, każdy z nich to wizja innego bohatera. Każdy inaczej postrzega przemoc, brutalność, honor czy miłość. Każdy boi się czegoś innego, cierpi inaczej, kocha inaczej. Dla jednych wojna to tylko obowiązek, sposób na życie. Drudzy przeżywają każdy wystrzelony pocisk, każde wystraszone spojrzenie skierowane na nich. Inni najchętniej uciekliby daleko na bezludną wyspę, zamknęli oczy. Jeszcze inni po prostu lubią przemoc, lubią czuć kontrolę i władzę nad kimś słabszym.

Książka moim zdaniem nie jest bardzo stronnicza, przedstawia wojnę samą w sobie. Mimo, że Fallaci ostro krytykowała radykalny islam, w tej powieści nie ma jednego oprawcy i jednej ofiary. W Bejrucie lat 80tych to nie religie dzielą ludzi. Ludzie sami wprowadzają między sobą podziały. Nienawiść płynie ze wszystkich stron. Taką samą śmierć zadają sobie wszyscy naokoło, nieważne w czyim imieniu i z jakiej przyczyny.

Oriana_Fallaci_2Znalazłam bardzo krótki cytat Oriany, który dosadnie streszcza tę książkę.

„Nienawidzę wojny. Ale wojny istnieją.”

Czy książka o wojnie może być piękna? Inszallah dowodzi, że we wszystkim, nawet w najgorszych chwilach, człowiek zawsze szuka piękna, ciepła i uczucia.

Bardzo gorąco polecam tę książkę.

Ocena: 9/10


Informacje o książce

Tytuł:                       Inszallah
Autor:                      Oriana Fallaci
Wydawnictwo:      Świat Książki
Tłumaczenie:         Bogumiła Kaniewska
Data wydania:       25 września 2013
ISBN:                        9788379432486
Liczba stron:          800

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: